בחירת תבנית העיצוב הנכונה לאתר שלכם יכולה להיות מאוד לא פשוטה נוכח הכמות המטורפת של תבניות העיצוב הקיימות ברשת היום. היום, במיוחד כאשר המבחר של התבניות עומד על הערך אין סוף תבניות, הרצון והתחושה שמובילים רבים היא חוסר בחירה ואולי אפילו לבחור בתבניות עיצוב בסיסיות.

במקרים רבים, הפתרון למציאת תבנית עיצוב מתאימה לכם, יכול להיות הרבה יותר פשוט ממה שאתם חושבים:


wp theme - google search

חיפוש, או יותר נכון סינון האפשרויות שלכם לפי התחומים, או סגנונות שאתם יותר רואים לנכונים יכול להקל עליכם כבר בשלבים הראשונים של חיפוש התבנית.
השאלה הראשונה, ואולי הנפוצה ביותר שאנחנו נשאל את עצמו: האם כדאי לשלם על תבנית עיצוב או שפשוט נשתמש באחת חינמית?

1. מחיר: חינמי לעומת תבניות בתשלום
בעבר, המחיר של תבנית היה מדד מצוין לקביעת האיכות של התבנית. תבניות חינמיות היו לעתים קרובות מקודדות באופן חובבני, במקרה הטוב, והיו מלכודות ללכידת פרטי משתמשים במקרה הרע. אבל, הזמנים השתנו, והמפתחים של קהילת הוורדפרס העולמית פיתחו אלפי תבניות עיצוב חינמיות.
לכן, המצב היום קצת מורכב, וגם לתבניות עיצוב חינמיות כמו לתבניות עיצוב בתשלום יש יתרונות וחסרונות.
סיבות בעד תבנית עיצוב בתשלום:
עדכונים רבים יותר
הסיבה, אולי המשמעותית ביותר לרכישה של תבנית עיצוב היא תדירות העדכונים הרבה יותר של התבנית. מכל הבחינות, ובכך שמירה על רמת אבטחת אתר גבוהה יותר.
עיצוב מוכר פחות
מכיוון שתבניות עיצוב חינמיות של וורדפרס כל כך פופולריות, זה לא כל כך נדיר שמאות ואף אלפי אתרים ישתמשו באותה תבנית עיצוב. תבניות עיצוב בתשלום נפוצות פחות, ולכן שומרות על ייחודיות מסוימת של אתר.
דוקומנטציה והסברים
רוב התבניות שבתשלום כוללות קבצי הסברים או מדריכים מפורטים שמסבירים כיצד למקסם את היכולות של תבנית העיצוב. לתבניות עיצוב חינמיות בדרך כלל לא יהיה מדריך.
תמיכה שותפת
מפתחי התבניות בתשלום מספקים תמיכה בהחלט איכותית לבעיות שמתגלות בתבניות ובנושאים כלליים על ידי שילוב של פורום משתמשים, תמיכה מנציג שירות ולעתים גם מערכת פניות / כרטיסי פנייה באימייל.
אין קישורי זכויות יוצרים
תבניות עיצוב רבות כוללות קישורים של זכויות יוצרים, אשר לא רק מציינות, אלא גם מקשרות ליוצר התבנית. למרות שזה הולך ונעשה נדיר גם בתבניות חינמיות, בתבניות שאתם משלמים עליהם בטוח לא יהיו קישורים.

הסיבות נגד תבנית עיצוב בתשלום
המחיר
בד"כ תצטרכו להשקיע בין 200 ל 800 ש"ח עבור תבנית עיצוב
הגדרות רבות יותר
מרבית תבניות העיצוב מגיעות עם ממשק ניהול ייחודי משלהן, עם מגוון רחב של הגדרות להתאים, ולפעמים אפילו מערכת ניהול תוכן ייחודית. כל אלה ביחד עלולים לגזול זמן בלמידה והגדרה.
מאפיינים מיותרים
בתבניות עיצוב בתשלום יש המון "רעש וצלצולים", כמו מספר רב של תוספים של סליידרים, מנהל של פורטפוליו ומספר עיצובים נוספים. נכון, הם הופכים את תבנית העיצוב שלכם לגמישה, אבל בהחלט יש יותר מדי מאפיינים בתבניות האלו.
באופן כללי, הדבר החשוב ביותר בבחירת תבנית העיצוב, אם חינמית ואם בתשלום, היא האיכות והעבודה שהושקעה בבנייתה. האיכות של קוד התבנית ישפיעו בצורה ניכרת על הנקודות שאפרט בהמשך, מאבטחת האתר עד למהירות הטעינה. הדרך הטובה ביותר היא קודם כל לבדוק מה לקוחות אומרים, ומה חוות דעת של משתמשים אומרות. אם לתבנית יש פורום תמיכה, תבדקו אילו באילו בעיות בעלי תבניות נתקלים, ואיך, באיזה אופן ובאיזו מהירות עונים המפתחים לטענות ובעיות שמתגלות.
2. מהירות: תבניות קלילות לעומת תבניות עשירות במאפיינים
טעינת עמודים מהירה יותר לא רק משפרת את חווית הגלישה של המבקרים באתר שלכם, אבל היום כבר הוכחה כמאפיין שמשפר את הדירוג במנועי החיפוש, יחסי המרה ובאופן כללי את כלל הצד המקוון של העסק שלכם.
הבנת הבעיה, היא השלב הראשון בפתרון שלה, ולכן מה עלול לגרום להרעה משמעותית במהירות טעינת האתר שלכם?
באופן כללי, זה מסתכם באחד משלושת הגורמים הבאים:
יותר מדי מאפיינים
היזהרו מתבניות עיצוב שטוענות 10 סליידרים שונים, 20 תוספים מותקנים מראש וקוד אנימציית ג'אווה רב. יכול להיות שבהתחלה זאת תראה כעסקה טובה, אבל אף אתר ששולח 50 בקשות לקבצי ג'אווה לא ירוץ בצורה אופטימלית
שימוש יתר בקבצים גדולים
תנסו להימנע מתבניות עיצוב שמבצעות שימוש רב בתמונות ברוחב מסך מלא, סרטוני וידאו כרקע וכו'… במקרה של קבצים כבדים – פחות זה בהחלט יותר.
קידוד גרוע
תמונות בפרופורציות לא מתאימות, עד לשימוש בקוד עיצוב בתוך קוד האתר, עלול להשפיע באופן ניכר על ביצועי האתר שלכם. קוד גרוע, לעתים קרובות יהיה התוצאה של תבנית עיצוב שלא מתעדכנת באופן תדיר, ולכן תמיד תבדקו את היסטורית עדכוני התבנית.

אז איך תבדקו את מהירות התבנית?
היכנסו לקישור הבא: http://tools.pingdom.com/fpt/
והכניסו את כתובת ה URL של תבנית הדמו שאתם מעוניינים לבדוק. כאן תוכלו לראות כמה זמן לוקח לעמוד להיטען, וכמה בקשות HTTP נשלחות.
הנה התוצאות של שתי תבניות עיצוב שאני התלבטתי לגביהן:
הראשונה תבנית עיצוב נפוצה ומוצלחת מאוד – avada שמה בישראל:

wp theme - check theme speed

והשנייה:
תבנית עיצוב מוצלחת ונפוצה לא פחות – The 7

wp theme - check theme speed 2

רק לשם השוואה זריזה ניתן לראות כי עמודי הבית בשתי התבניות האלו כמעט ובאותו הגודל, אבל כמות הבקשות בתבנית THE 7 הוא כמעט פי שלוש. יש תבניות, ולא מעטות שכמות הבקשות כל כך רבה שלוקח לעמוד הבית להיטען יותר מעשר שניות!
הימנעו מתבניות אשר מראש זמן הטעינה שלהן ארוך מדי, בעיקר כאשר אתם יודעים שכמות המאפיינים המיוחדים של התבנית שאתם הולכים לשלב בתבנית מועט ומיותר.
3. עיצוב וחווית משתמש
המטרה העיקרית של תבנית עיצוב, היא לגרום לאתר שלכם להיראות מצוין ולהציג את המותג / המוצר / התוכן שלכם באופן הטוב ביותר. כמובן שעל טעם וריח אין מה להתווכח אבל מספר קווים מנחים בבחירת העיצוב לא יוכלו להזיק:

wp theme - theme design

קודם כל, חשפו באתרים בהם המעצבים / המפתחים הטובים ביותר מוכרים את התבניות שלהם. זאת אולי נקודה ברורה לחלוטין, אבל חשוב לציין אותה בכל זאת. ThemeForest הוא בהחלט אחד האתרים האהובים עלי, אבל יש ברשת עוד מגוון רחב של אתרי תבניות כמו: StudioPress , Elegant Themes, Templatemonster
שנית, השקיעו קצת זמן בסקירה של הדמו. האם תבנית הדמו נוחה לשימוש? האם יש מספיק מרווחים, האם התבנית מאווירה לכם "וויב" טוב? האם בא לכם להמשיך ולגלוש באתר? התחושה הראשונית או יותר נכון תחושת הבטן שלכם משחק פה תפקיד חשוב.
לבסוף, חשוב לבחור תבנית עיצוב שמתאימה לכל הדפדפנים.
4. רספונסיביות
תנועת גולשים במכשירים ניידים תלויה בתחום האתר והנישות שלו, אבל רוב בעלי האתרים יסכימו כי בממוצע, כי כ 30% מתנועת הגושלים באתרים שלהם מקורה בסמארטופנים או טאבלטים. בלי קשר, אין סיבה אחת לבחור תבנית עיצוב לא רספונסיבית.
בשנה האחרונה, כמעט כלל התבניות שנתקלתי בהן היו רספונסיביות, ואם אתם נתקלתם באחת שאינה כזאת, זה בהחלט צריך להדליק לכם מספר נורות אדומות.
רוב האתרים אשר מוכרים תבניות עיצוב, יאפשרו לכם לסנן לפי "רספונסיביות" וכמובן שכלי מצויין לבדיקה נוספת הוא גוגל: ידידותיות למכשירים ניידים
5. SEO – התאמה למנועי חיפוש
כאשר תבנית עיצוב פועלת בשילוב עם תוסף SEO אחד מיני התוספים הרבים והטובים הקיימים היום עבור WP, האתר שלכם מראש מגיע עם תאימות מאוד גבוהה למנועי חיפוש.
אבל, גם למפתחים והמעצבים יש שגיאות ולכן כאשר אתם בוחרים תבנית עיצוב חפשו את צמדי המילים: “SEO optimized” או “SEO ready” אבל כמובן שאל תסמכו עליהן במאה אחוז.
אחד הדרכים המהירות לבצע בדיקה ראשונית היא על ידי התקנת אחד התוספים כמו MozBar או SEO Site Tools על מנת לבצע כמה בדיקות זריזות.

wp theme - moz check thme

6. קלות ונוחות בביצוע התאמות
ממשק ניהול ייחודי הפך לסטנדרת בתבניות עיצוב רבות, בכך חוסך למנהלי אתרים רבים את הצורך לבצע שינויים ישירות בקבצי העיצוב של התבנית.
בנוסף, תוסף כמו Visual Page Editor הופכים את תהליך הבנייה של העמודים ותוכן בפריסות מורכבות לפשוטות מאוד, ללא צורך לגעת בקוד.
נכון, חלק מעורכי הוויסוויג האלה לעתים מגבילים, אבל אני מצאתי אותם לתורמים מאוד בניהול התוכן והמבנה של האתר, ללא מאמץ רב, בעיקר למנהלי אתרים שלא מעוניינים לגעת בקבצי קוד או קבצי עיצוב של התבנית. אם מחוסר ידע ואם מחוסר רצון התעסקות.
טיפ קטן: לתבניות העיצוב המושקעות יותר לעתים קרובות יהיה דמו לא רק של ממשק הגולשים, אלא גם של ממשק הניהול. בדקו גם אותו לפני שאתם מקבלים החלטה.
7. אבטחה
יש הרבה גורמים שמשפיעים על אבטחת האתר שלכם: האחסון, תוספים, ססמאות, טפסים, ועוד..
וכן, עדיף לוודא זאת כבר בתחילת תהליך בניית האתר שלכם ולא בדיעבד.
בדיוק כמו שאתם מבצעים קניות לאחר בדיקת חוות דעת על מוצר, עשו גם עם תבנית העיצוב שלכם. ולכן, קריאת התגובות של קונים / רוכשים של התבנית יעזרו לכם בקבלת מושג בסיסי.
בנוסף לכך, וכן, זאת הכללה מאוד גסה, הייתי נמנע מתבניות שאין להן משתמשים רבים = תבניות שאין להן תגובות רבות = תבניות שאין להן מספר רב של הורדות.
אני ממליץ להשוות את התבניות על פי התגובות באתרים כמו ThemeForest, בהן כלל התגובות של הגולשים מוצגות ללא אפשרות סינון מצג יוצר התבנית.
שקיפות כזאת מאפשרת לכם לגלות את האמת אודות תבנית העיצוב, אותה בדרך כלל לא תוכלו לקבל ממפתח התבנית.

wp theme - theme reviews

אם לתבנית עיצוב מסוימת יש פרצת אבטחה, רוב הסיכויים שרוכשים / משתשים קודמים בתבנית כבר עלו על הבעיה, והעלו את זה כבעיה / אזהרה לקונים עתידיים. ברוב המקרים, המפתחים יטפלו בבעיות אלה על מנת לשמור על מוניטין ואיכות מוצר גבוהה, אבל הדירוג של לקוחות בהחלט יכול לספק לכם נקודת ייחוס לגבי איכות התבנית

מסקנות
אם לא הפתעתי אותכם, אני שמח, אבל הנקודה החשובה ביותר ברורה מאוד: תבניות עיצוב יש לבנות במחשבה על איכות מכל הבחינות.
בדיקה זריזה אודות יוצר התבנית / החברה שיצרה את התבנית, והמוניטין שיש לתבניות העיצוב שלהם, במיוחד אם יש להם קהל משתמשים רב בהחלט יספק לכם "שקט" בקבלת ההחלטה שלכם.
כמובן, שאין תבנית עיצוב אחת מושלמת, וכנראה שתצטרכו להתפשר מעט.
אני מקווה שעזרתי לכם מעט בדרך לבחירת תבנית העיצוב שמתאימה לכם או ללקוחות שלכם, אני בהחלט למדתי =)
בהצלחה !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *